Diş Eti Hastalıkları

Hemen hemen bütün diş yüzeylerinde, diş ile diş eti arasında, mikrobiyal plak denilen yumuşak bir bakteri tabakası görülmektedir. Bu durum diş fırçası ve diş ipi ile yeteri düzeyde temizlenmediğinde, zararlı bakterilerin yaşaması için ortam oluşturulmuş olur.

Bakterilerin ürettikleri zararlı maddeler, diş etlerinde iltihaba neden olur. Hatta bu bakteriler dişlerin üzerindeki tabakayı da zedeleyebilir.

Diş eti hastalıkları nelerdir ve nasıl belirlenir?

Diş eti hastalıkları çoğu zaman diş eti iltihabı ile başlar. Diş etlerinde görülen kanamalar en yaygın belirtidir. Eğer diş eti hastalıkları ihmal edilirse, zamanla çene kemikleri zarar görür ve dişler kaybedilebilir. Hatta şiddetli enfeksiyonlar da yaşanabilir.

Diş eti hastalıkları ile birlikte diş etleri şişer, kanar ve geri çekilir. Dişler uzayabilir, yer değiştirebilir ve dişlerde sallanmalar başlar. Ağız kokusu görülebilir. Sigara içen bireylerde, nikotinin damarlar üzerindeki etkisinden dolayı kanama daha az görülür. Bu nedenle diş eti hastalığını geç fark edebilirsiniz.

Diş Eti Hastalıklarının Tedavisi nasıl yapılır?

Tedavinin sürecinin başında, dişler üzerindeki sert plaklar uzman doktorlarımız tarafından temizlenir. Başarılı bir tedavi için, hastalığa neden olan mikrobiyal dental plağın fırça ve diş ipi ile doğru teknikle nasıl temizleneceği size uygun bir şekilde anlatılır.

İltihaplı, büyümüş veya çekilmiş diş etinin görüldüğü daha şiddetli enfeksiyonlar da oluşabilir. Ayrıca diş ve diş eti aralarında kemik erimesinden dolayı boşluklar oluşabilir. Bu tür diş eti hastalıklarının tedavisi, lokal anestezi kullanılan cerrahi müdahaleler gerektirir.
Bazı durumlarda ise tedaviler doktorlarımız tarafından, son teknoloji cihazlar ile kanamasız, dikişsiz ve ağrısız şekilde yapılır.

Tedavi sonrası 3-6-12 aylık periyodlar şeklinde kontroller yapılır.

Ne sıklıkla kontrole geleceğiniz, mevcut hastalığın şiddetine göre hekimlerimiz tarafından size özel olarak aktarılacaktır. Hangi sıklıklarla kontrole geleceğiniz, tedavinizin durumuna göre doktorlarımız tarafından size özel olarak bildirilecektir.

Başarılı bir diş eti tedavisi sürecinden sonra dişetlerinde açık pembe bir renk gözlemlenir. Kanamalar ve dişlerde sallanma azalır. Ağız kokusu sorunu görülmez.

Bize WhatsApp'tan ulaşın